Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 57 επισκέπτες και κανένα μέλος

Erasmus 2019-2020

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ

Στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+, διενεργήθηκε έρευνα στους μαθητές των Γ΄- Δ΄ - Ε΄ - ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου, σχετικά με τα ενδιαφέροντά τους. Οι μαθητές απάντησαν, ανώνυμα, για τα αγαπημένα τους hobbies και για το πόσο συχνά ασχολούνται μ΄ αυτά. Η έρευνα διενεργήθηκε από τους ίδιους τους μαθητές. Τα αποτελέσματα- συμπεράσματα είναι ενδιαφέροντα.

ΤΟ ΝΙΚΗΤΗΡΙΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

SHOW ME YOUR WORLD (SMYW)

Τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο όλοι οι μαθητές σε όλα τα εταιρικά σχολεία σχεδίασαν και ψήφισαν τα τρία καλύτερα λογότυπα του σχολείου τους και μ’ αυτά πήραν μέρος στην τελική ψηφοφορία LOGOVISION.

Όλα τα λογότυπα του Σχολείου μας τα δημιούργησαν οι μαθητές της Ε΄τάξης.

Απολαύστε τα!!!

Την Τρίτη 26 Νοεμβρίου διοργανώθηκε η τηλεδιάσκεψη LOGOVISION μέσω της οποίας έγινε η ψηφοφορία για το λογότυπο του προγράμματος. Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής σύνδεσης μαθητές απ’ όλα τα εταιρικά σχολεία ανακοίνωσαν τα αποτελέσματα της τελικής ψηφοφορίας των σχολείων τους. Το λογότυπο που επιλέχτηκε σχεδιάστηκε από μαθητή της Ολλανδίας.

Logovision

Στο πλαίσιο των δράσεων του προγράμματος ERASMUS+, οι μαθητές της Ε΄ τάξης, με βάση τη θεματολογία και τις χώρες συνεργασίας,  δημιούργησαν τα δικά τους λογότυπα. Μετά από την ψηφοφορία των μαθητών των υπολοίπων τάξεων, επελέγησαν τα τρία λογότυπα, που θα προτείνει το σχολείο μας για το πρόγραμμα που υλοποιούμε και τα οποία, μαζί με τα λογότυπα των υπολοίπων χωρών, θα διαγωνισθούν, θα τεθούν σε ψηφοφορία στους μαθητές των άλλων χωρών και στο τέλος θα επιλέγει το ένα λογότυπο, που θα χαρακτηρίζει το πρόγραμμα «showmeyourworld»,  που υλοποιούμε.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ

Στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+, εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επισκέφθηκαν, από 21/10/2019 έως 25/10/2019, το Κατοβίτσε της Πολωνίας και συγκεκριμένα το σχολείο  Szkola Podstawowa  nr 34 im. Mikolaja Kopernika.  Εκεί συναντήθηκαν με τους άλλους εταίρους του προγράμματος(Πολωνία, Ολλανδία, Ιρλανδία, Τουρκία), οργανώθηκαν οι δράσεις για την υλοποίηση του προγράμματος, τη διετία 2019-21 και οι Έλληνες εκπαιδευτικοί τους ενημέρωσαν για τις δράσεις που έχουν ήδη πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας.  Κατά την παραμονή τους στο σχολείο, οι Έλληνες εκπαιδευτικοί δίδαξαν και παρουσίασαν στους Πολωνούς μαθητές τα εθνικά μας μνημεία, που προστατεύονται από την UNESCOκαι ταυτόχρονα, παρακολούθησαν ενημερωτικό σεμινάριο για τα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς της περιοχής,  συμμετείχαν σε δύο εκπαιδευτικά εργαστήρια και πήραν μία γεύση από το εκπαιδευτικό σύστημα της Πολωνίας.  Στο πλαίσιο της γνωριμίας με την ιστορία και την  κουλτούρα της χώρας υποδοχής, οργανώθηκε επίσκεψη στην ιστορική και γραφική Κρακοβία, στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Άουσβιτς και στoWraclow, πρωτεύουσα της ευρύτερης περιοχής.

ΤΟ 11ο ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS

Με τον υπ΄ αριθμό  2019-1-NL01-ΚΑ229-060397-5  Κωδικό Σχεδίου, κατόπιν αξιολόγησης, που διενεργήθηκε από εξωτερικούς αξιολογητές, το 11ο Δημοτικό Σχολείο Πτολεμαΐδας, συμμετέχει στο ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα  ERASMUS+,στη Βασική Δράση ΚΑ2, Συμπράξεις Σχολικών Μονάδων.  Σε συνεργασία με σχολεία από την Ολλανδία, Πολωνία, Ιρλανδία και Τουρκία, θα υλοποιήσει το πρόγραμμα «Show MeYour World», τη διετία 2019-21.

Ο Διευθυντής του σχολείου       Η υπεύθυνη του προγράμματος

Απόστολος Μητρούλης               Φανή Θωμίδου