Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 50 επισκέπτες και κανένα μέλος

Δραστηριότητες 2019-20

«Δόξα ν ψίστοις Θεῷ καὶ πὶ γς ερήνη ν νθρώποις εδοκία»

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

ΤΟ 11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΗ ΝΙΦΑΔΑ

Συμμετέχοντας το σχολείο μας στις  χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις του Δήμου Εορδαίας, οι μαθητές της Α΄ τάξης συνάντησαν τη Νιφάδα, στο Παλαιοντολογικό Μουσείο της πόλης μας. Με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κας Σαπαλίδου Παρθένας, οι μαθητές παρουσίασαν το θεατρικό «Η νιφάδα που κατέβηκε στη γη» καθώς και τη μουσικοκινητική δράση «Οι νιφάδες», με την καθοδήγηση της εκπ/κού μουσικής του σχολείου κας Τσαβκοπούλου Οξάνας.

ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΜΕ ΕΥΧΕΣ

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της εθελοντικής ομάδας «Ανδρόνικος» και συμμετείχαν στη δράση του δέντρου με τις ευχές.  Αγοράζοντας τα αστέρια των ευχών, από τη μη κερδοσκοπική εταιρεία «Makeawish»,  βοήθησαν στην εκπλήρωση των επιθυμιών των παιδιών με πολύ σοβαρές ασθένειες και παράλληλα,  συμμετείχαν στον στολισμό του δέντρου των ευχών, στον εμπορικό πεζόδρομο της πόλης μας, την Πέμπτη, 12 Δεκεμβρίου 2019.

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

Στο πλαίσιο της εορτής των Χριστουγέννων και στο πνεύμα της αγάπης και της φιλανθρωπίας, το σχολείο μας συγκέντρωσε τρόφιμα και τα παρέδωσε στον «Καλό Σαμαρείτη», για τους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη.

Επίσης, οι μαθητές της Δ΄ τάξης επισκέφθηκαν την αίθουσα του «Καλού Σαμαρείτη» και στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο με τα δικά τους στολίδια.

Μάθημα αστρονομίας

Ο Αστρονομικός  Σύλλογος Δυτικής Μακεδονίας επισκέφθηκε το σχολείο μας, τη Δευτέρα, 2 Δεκεμβρίου 2019. Η επίσκεψη οργανώθηκε, μετά από πρόταση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Με την παρουσίαση του κατάλληλου εκπαιδευτικού υλικού, από τα μέλη του Συλλόγου, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το αχανές σύμπαν, τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος, αλλά και  να μάθουν για διάφορα αστρονομικά φαινόμενα.  Παράλληλα, παρατήρησαν τον ήλιο, με το τηλεσκόπιο που στήθηκε στην αυλή του σχολείου.

Ημ/νια: 19-01-2020 08:08:34