Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 13 επισκέπτες και κανένα μέλος

Δραστηριότητες 2017-18

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Την Τετάρτη, 13 Ιουνίου 2018 και ώρα 19:00, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο εκδήλωση, για τη λήξη του διδακτικού έτους,  με θέμα «Το ελληνικό καλοκαίρι».  Ήταν μια πολυδιάστατη εκδήλωση, που παρουσίασαν οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία και των άλλων τμημάτων.  Οι μαθητές παρουσίασαν το ελληνικό καλοκαίρι μουσικά, λογοτεχνικά, εικαστικά, χορευτικά.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς για την υπέροχη απογευματινή καλοκαιρινή εκδήλωση.

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Την Παρασκευή, 27/4/2018 και ώρα 12:00-14:00, πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου, σε συνεργασία με τον Σχολικό Σύμβουλο κ. Πλωμαρίτη Δημήτριο, με θέμα «Είμαι, γιατί είμαστε: Συνδεδεμένοι ζούμε, εξελισσόμαστε, φτιάχνουμε λειτουργικές σχέσεις, χτίζουμε την σχολική μας κοινότητα».    Εισηγήτρια ήταν η κα Καλώτα Ελευθερία,  Κοινωνιολόγος, από το Κέντρο Πρόληψης «Ορίζοντες».     Σε μία εποχή που οι αξίες διαβρώνονται και οι εκπαιδευτικές δομές αλλάζουν συνεχώς μορφή και πλαίσιο, το λειτούργημα του εκπαιδευτικού γίνεται όλο και πιο σύνθετο και απαιτητικό. Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να προσαρμόζονται στις διαρκώς μεταβαλλόμενες συνθήκες και να ανταποκρίνονται στις νέες προκλήσεις, χωρίς να χάσουν τον αρχικό τους στόχο που είναι να διδάξουν στους μαθητές τους το «Εὖζῆν».  Αυτό το βιωματικό σεμινάριο είχε ως βασικό σκοπό την σύνδεση ανάμεσα στα μέλη της εκπαιδευτικής ομάδας, ώστε να συγκατασκευαστεί μια κοινότητα που θα ενθαρρύνει τα μέλη της στην συν-δημιουργία νέων νοημάτων, στην συν-εξέλιξη και στην αλληλοϋποστήριξη.  Αυτή η σύνδεση έχει καθοριστική σημασία  όχι μόνο για την αυτοεκτίμηση ως προς τον επαγγελματικό ρόλο και την  επαγγελματική ταυτότητα, αλλά επίσης και για την αναγνώριση του  εαυτού και του άλλου ως πηγή γνώσης και εμπειρίας, με αποτέλεσμα την ενδυνάμωση της επαγγελματικής ομάδας, τάξης, συλλόγου διδασκόντων, κλπ.

ΦΟΡΗΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ

Την Τετάρτη, 13 Ιουνίου 2018, μετά από αίτημα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο εκδήλωση αστρονομίας. Επισκέφθηκε το σχολείο μας η επιστημονική ομάδα με το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο. Όλοι οι μαθητές του σχολείου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν προβολή ψηφιακής παράστασης ημισφαιρικής οθόνης, σχετική με το διάστημα και να παρατηρήσουν τον ουρανό και τον ήλιο με τηλεσκόπιο.

Το κόστος της εκδήλωσης το κάλυψε εξ΄ ολοκλήρου ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι εγγραφές των μαθητών, που γεννήθηκαν από 1/1/2012 έως 31/12/2012, στην  Α΄ τάξη, για το σχ. έτος 2018-19,  θα πραγματοποιηθούν από 2-18 Μαΐου 2018.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:

1. Αίτηση εγγραφής
  2. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου