1.      Μίλα, μη φοβάσαι.  Ηλιόπουλος Β.-Δικαίου Ε.-Τασάκου Τ.

2.      Ο δράκος Ναπολέων.  Δημόπουλος Χ.

3.      Ο Ορφέας και οι νταήδες με τα κίτρινα ποδήλατα.  Αυτζής Μ.

4.      Ένας ξεχωριστός φίλος. Θεοχάρη Α.

5.      Η Μέλπω η μοναδική. Ρουσάκη Μ.

6.      Έχασα το χρώμα μου και ψάχνω να το βρω. Βάρβογλη Λ.

7.      ΦίλοιΦως Φανάρι.  Αλεξοπούλου Πετράκη Φρ.

Πρόσφατα άρθρα

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 8 επισκέπτες και κανένα μέλος

Δραστηριότητες 2014-15

Φαντάζομαι το σχολείο μου?

Οι μαθητές των Ε1 και ΣΤ1 τμημάτων συμμετέχουν στον μαθητικό διαγωνισμό, που διοργανώνει η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτ. Μακεδονίας, με θέμα «Φαντάζομαι το σχολείο μου?κάνω το όνειρο πράξη». Με πολλή φαντασία και δημιουργικότητα οι μαθητές εργάσθηκαν ομαδικά και δημιούργησαν μακέτες, κολάζ και ζωγραφιές για το σχολείο των ονείρων τους.  Όλα τα έργα θα εκτεθούν στο 9ο Δημ. Σχ. Κοζάνης, την Τρίτη, 9 Ιουνίου 2015 και ώρα 12:00.

Photo1
Photo10
Photo11
Photo13
Photo2
Photo7
Photo9

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι εγγραφές των μαθητών στην  Α΄ τάξη (γεννηθέντες το 2009), για το σχολικό έτος 2015-16, πραγματοποιούνται από   1-21 Ιουνίου 2015.  Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι:

1.   Πιστοποιητικό γέννησης, που έχει εκδοθεί το τελευταίο τρίμηνο

2.   Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου

3.   Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (λογαριασμός ΔΕΗ ? ΟΤΕ- ΥΔΡΕΥΣΗΣ)

4.    Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ)

5.   Βιβλιάριο υγείας του μαθητή

Ο Δ/ντής του σχολείου

Απόστολος Μητρούλης

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Την Παρασκευή, 24-4-2015, είχαμε τη χαρά και την τιμή να υποδεχθούμε στο σχολείο τον Ολυμπιονίκη Πάλης Κωνσταντινίδη Ιορδάνη (6ος Ολυμπιονίκης Πάλης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1996, στην Ατλάντα των ΗΠΑ).  Ο κος Κωνσταντινίδης ενημέρωσε τους μαθητές των Ε΄- ΣΤ΄ τάξεων για το άθλημα της πάλης και τα ιδεώδη του ολυμπισμού.

Photo6
Photo7

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΟΝΕΩΝ

Πολλά μπράβο! αξίζουν στους γονείς, που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και αφιέρωσαν τον ελεύθερο χρόνο τους για τον εξωραϊσμό της αυλής του σχολείου. Το απόγευμα της Παρασκευής, 8-5-2015 και το πρωινό του Σαββάτου, 9-5-2015, με σκούπες, πινέλα και χρώματα καθάρισαν, έβαψαν και ομόρφυναν το σχολείο, αποδεικνύοντας έμπρακτα το ενδιαφέρον τους και την εμπιστοσύνη τους προς το σχολείο. Τέτοιες ενέργειες προάγουν τον εθελοντισμό και είναι παράδειγμα προς μίμηση.  Τους ευχαριστούμε!

Photo1
Photo10
Photo13
Photo15
Photo16
Photo2
Photo5
Photo6
Photo8
Photo9

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στην ομάδα Ρομποτικής του Κε. Πλη. Νε. Τ.  Πτολεμαϊδας, για τις διακρίσεις τους στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Καινοτομίας, Έρευνας, Τεχνολογίας, Ρομποτικής F.L.L 2015.  H ομάδα κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία «Στρατηγικής και Καινοτομίας», την τρίτη θέση στη συνολική επίδοση Ρομπότ και την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη και την εκπροσώπηση της χώρας μας, για μια ακόμα φορά, στο εξωτερικό.  Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες και καλή συνέχεια στο εξωτερικό με δύναμη και ενθουσιασμό κατακτώντας το στόχο τους για τιμητική διάκριση, όπως κάθε χρόνο η Ρομποτική Πτολεμαϊδας  κατορθώνει. Συγχαρητήρια και στους δύο μαθητές του σχολείου μας, τον Νίντσιο Σίμο(Ε΄) και την Χασάπη Ιωάννα(ΣΤ΄), που αποτελούν μέλη της καταπληκτικής ομάδας Ρομποτικής.

Ημ/νια: 03-12-2020 00:26:26