Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 επισκέπτες και κανένα μέλος

Δραστηριότητες 2013-14

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Την Πέμπτη, 29-5-2014 και ώρα 7:00 μ.μ.  πραγματοποιήθηκε στο σχολείο, για τη λήξη του σχολικού έτους, η καθιερωμένη εκδήλωσή μας. Προβλήθηκε  η ταινία μικρού μήκους, «Το πείραμα», με την οποία συμμετείχε το σχολείο μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους.  Οι μαθητές της Γ΄ τάξης, δραματοποίησαν τον κύκλο του ψωμιού, θέμα που υλοποίησαν στο πλαίσιο της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, ενώ οι μαθητές της Ε΄ τάξης τραγούδησαν μελοποιημένα ποιήματα. Η γιορτή μας ολοκληρώθηκε με τους  μαθητές του Μουσικού σχολείου της πόλης μας, οι οποίοι μάς ταξίδεψαν μουσικά με τα πνευστά τους όργανα.  Οι εκπαιδευτικοί Δημητρίου Κων/νος(μουσικός), Δεληαγγέλου Μαργαρίτα(θεατρολόγος), Γκαργκάλα Σοφία(εικαστικός), Παλαιολόγος Τρύφων(δάσκαλος) και Κατσούτας Αντώνης(δάσκαλος) ήταν οι αυτουργοί όλης της παράστασης και ήταν αυτοί που παρώθησαν και ενεργοποίησαν τους μαθητές, ώστε να παρουσιάσουν αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα.

Photo10
Photo13
Photo27
Photo28
Photo34
Photo36
Photo37

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Την Τρίτη, 13-5-2014 και ώρα 12:00 ? 14:00, πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση για τους εκπαιδευτικούς

του σχολείου μας με θέμα «διαχείριση πολυπολιτισμικών κρίσεων  σε σχολικά περιβάλλοντα Α/θμιας Εκπ/σης,

σε αλλοδαπούς μαθητές και μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες». Εισηγητές ήταν ο Σχολικός Σύμβουλος

της 4ης Εκπ/κής Περιφέρειας Κοζάνης κ. Πλωμαρίτης Δημήτριος και η εκπ/κός ΠΕ71, υπεύθυνη του Τμήματος Ένταξης

του σχολείου, κα. Κύπρου Ευγενία.

Διαβάστε περισσότερα: ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ  ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ2014

Το Θείο Δράμα μέσα από το έργο του Ελ Γκρέκο.Από το Β1 τμήμα.

Photo23

Photo20

Photo21

Καλή Ανάσταση από τα παιδιά του Α1 και Δ1 .

Photo32

Photo15

to fos pou svinei

ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΑΣ

ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΣΒΗΝΕΙ

Η ταινία «Το φως που σβήνει», του Βασίλη Ντούρου, θα προβληθεί, την Πέμπτη 3-4-2014, στο Πνευματικό Κέντρο της Πτολεμαΐδας, για τους μαθητές του 11ου Δημ. Σχολείου.   Πρόκειται για μια δραματική ταινία που διαδραματίζεται σ΄ ένα ελληνικό νησί και εστιάζεται στη βαθιά φιλική σχέση μεταξύ ενός φαροφύλακα και ενός παιδιού με προβλήματα όρασης, το οποίο όμως διαθέτει ένα εκπληκτικό ταλέντο στη μουσική. Ο φαροφύλακας, αυτοδίδακτος μουσικός ο ίδιος, αντιλαμβάνεται το ταλέντο του μικρού και τον καθοδηγεί ως «πνευματικός δάσκαλος». Η μητέρα του αγοριού που είναι αντιμέτωπη με τη δύσκολη καθημερινότητα ενοχλείται από αυτήν την σχέση.  Ωστόσο, ο ερχομός στο νησί μιας νέας δασκάλας θα αλλάξει το σκηνικό. Δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον για τις ικανότητες του μικρού ήρωα και με δική της πρωτοβουλία ο μικρός λαμβάνει μέρος σε ένα μουσικό διαγωνισμό που διοργανώνεται στην Αθήνα.

Ημ/νια: 19-01-2020 08:31:20